marzanna pixabay cc0

Poznaj swój kraj

25 marca 2022
Kolega Roman Domański, członek Komisji Krajoznawczej Oddziału PTTK "Meblarz", został zwycięzcą Konkursu Krajoznawczego miesięcznika krajoznawczo-turystycznego "Poznaj swój kraj" i otrzymał zaszczytny tytuł Krajoznawcy Roku 2021. To już drugie takie wyróżnienie, które uzyskał kolega Roman, któremu z tej okazji składamy serdeczne gratulacje!

Konkurs obejmował 5 etapów, w każdym etapie do zdobycia były 4 punkty. W ramach każdego etapu należało odpowiedzieć na 2 pytania-zagadki. Kategoria "Portale" polegała na prezentacji zdjęć zabytkowych wejść do kościołów. Do zdobycia były 2 punkty. Były to portale w następujących obiektach sakralnych: kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, tzw. Ruina, w Inowrocławiu; kościół Wniebowzięcia NMP w Pyrzycach; bazylika Zwiastowania NMP (Sanktuarium MB Pocieszenia) w Czerwińsku nad Wisłą; bazylika mniejsza – kościół św. Piotra i Pawła – w Strzegomiu (portal zachodni); kościół św. Mikołaja w Wysocicach (portal południowy).

Kategoria "Co to za obiekt" polegała na prezentacji różnych budowli: zespołów klasztornych, zespołów miejskich, latarni, kościołów, kanałów. Do zdobycia były 2 ;punkty. Były to następujące obiekty: zespół klasztorny Kamedułów we Wigrach, zespół miejski w Byczynie, latarnia morska w Niechorzu, kościół obronny św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie, akwedukt Radonek w Borach Tucholskich. Rywalizacja była bardzo zacięta. Postanowiono więc o przeprowadzeniu dodatkowej dogrywki. W jej ramach należało rozpoznać obiekty należące do kategorii "Polska podziemna" – 8 pytań-zagadek. Były to: Groty Nagórzyckie koło Tomaszowa Mazowieckiego; kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie; zbiornik wodny Stary Sobieski w Gdańsku; Kanał Dętka w Łodzi; kopalnia soli w Kłodawie; kopalnia soli w Bochni; Kompleks Rzeczka we Walimiu; oficyny w podziemiach ratusza w Zamościu.

Sumarycznie na wszystkie pytania-zagadki bezbłędnie odpowiedziało (ex aequo) 8 osób, w tym gronie nasz oddziałowy kolega. Gratulujemy! Tym samym zeszłoroczny sukces został powtórzony (więcej o sukcesie sprzed roku...). Nagrodą dla zwycięzców, oprócz dyplomu, były wieczne pióra z logo miesięcznika. Zachęcamy wszystkich turystów-krajoznawców do lektury miesięcznika "Poznaj swój kraj", wydawanego bez przerw od 1958 roku.

Dyplom Poznaj swój kraj

pioro wieczne