wakacje pixabay cc0

Muszla Jakuba

7 września 2023
Członkowie naszego Oddziału kol. kol. Iwona i Bogusław Marciniakowie, jako pierwsi w 60-letniej historii Oddziału (a może i jako pierwsi swarzędzanie?) wyruszyli w fascynującą podróż szlakiem św. Jakuba, do Santiago de Compostela.

W pierwszej korespondencji kol. Bogusław przekazuje sporo informacji o tym niesamowitym zjawisku kulturowym; warto do tego dodać jeszcze, że tradycja pielgrzymek z ziem Polski sięga minimum przełomu XIII/XIV wieku, o czym świadczy muszla znaleziona w latach trzydziestych ub. wieku w jednym z grobów na Lednicy. Wędrowanie do SdC przeżywa swoisty renesans, coraz więcej ludzi rusza szlakami Jakubowymi; także i w Polsce, gdzie mamy kilka głównych szlaków wiodących dalej na zachód Europy. Wędrówki te mają wielkie znaczenie dla poznawania innych ludzi, ich kultur i obyczajów, pozwalają na bycie Europejczykami przy jednoczesnym zachowaniu własnej tożsamości. Szczególnie teraz, gdy coraz częściej budzą się upiory nacjonalizmu, wrogości do „innych” itp. zjawiska, które nie tak znowu dawno sprowadziły na świat największą wojnę w historii. Zachęcamy do poszukania w internecie informacji o drogach Jakubowych i ruszanie w miarę możliwości na szlaki; chętni mogą nawet zdobywać tematyczne odznaki turystyczne.

I jeszcze informacja o naszych turystach. Iwona i Bogusław (przez przyjaciół zwany najczęściej Bogdanem) to turyści „zaprawieni w bojach”, mają za sobą wiele wypraw w wysokie Alpy austriackie i włoskie; nie mówiąc o polskich górach, które przeszli wszerz i wzdłuż. Ale nie tylko góry, również podróże krajoznawcze po Polsce i wielu krajach Europy i innych kontynentach.

Piotr Osiewicz
Prezes Oddziału PTTK "Meblarz" w Swarzędzu

Camino de Santiago tak nazywane są szlaki pielgrzymkowe do katedry w Santiago de Compostela do grobu św. Jakuba Większego Apostoła. Szlaki pielgrzymkowe zaczynają się w wielu miejscach Europy. Najbardziej znane to: Camino Frances, Camino Portugues, Camino del Norte, CaminoPrimitivo. Co roku tysiące ludzi młodych i starych pielgrzymują, wędrują z różnych miejsc Europy.

Historia Camino sięga średniowiecza i jest związana z odnalezieniem ciała św. Jakuba. W XII wieku aktem papieskim miejsce to uznano za jeden z trzech najważniejszych obok Jerozolimy i Rzymu ośrodków dla chrześcijan.
Współczesne ponowne odkrycie Camino nastąpiło za sprawą pielgrzymki Papieża Jana Pawła II w 1982r. W 1987 Rada Europy zatwierdziła Drogę Św. Jakuba jako szlak kulturowy wpisany także na listę UNESCO. Czym jest Camino dla idących: pielgrzymką, wędrówka, chęcią sprawdzenia się - różne są powody pójścia na Camino. Wszystkich łączy chęć poznania nowych ludzi, bycie z sobą, cel katedra w SdC, zbieranie pieczątek na szlaku oraz pozdrowienie Buen Camino...

Na końcu drogi każdy na podstawie pieczątek zbieranych po drodze do paszportu pielgrzyma otrzymuje specjalny dokument potwierdzający - przyjaciel szlaku, tzw. Compostelę. Od kilku lat zbieraliśmy informacje na temat Camino i w końcu w tym roku zdecydowaliśmy się na trzytygodniowy urlop aby zacząć nasze Camino. Wybraliśmy trasę z Porto szlakiem nadbrzeżnym ok.250 km.

Pozdrawiamy,

Iwona i Bogusław Marciniakowie

Zdjęcia z wędrówki...