wakacje pixabay cc0

Kiszkowo

16 października 2023
Zgodnie z kalendarzem imprez 2023 roku, w dniu 14 października odbył się II etap Rajdu Motorowego "Szlakiem kościołów drewnianych Puszczy Zielonka". O godz.8.00 na parkingu kościoła Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu nastąpił start. Wyruszyło sześć załóg samochodowych, uczestników było łącznie 16. Każda załoga otrzymała sugerowaną trasę przejazdu, z wytycznymi kierunkowymi i odległościowymi.

Pierwszym obiektem był kościół Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych. W kościele zapoznaliśmy się z jego historią, którą w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam miejscowy ksiądz proboszcz. Kolejnym etapem rajdu było Sławno i kaplica św. Rozalii, wybudowana na wzgórzu cmentarnym. Naszym przewodnikiem był regionalista pan Paweł Robakowski. Informacje i historie związane z miejscem, kaplicą i okolicą okazały się przysłowiowym "białym krukiem", których nie ma w żadnych przewodnikach. Natomiast w Kiszkowie, w kościele św. Jana Chrzciciela czekał na nas młody wikariusz, który rzetelnie i w bardzo obrazowy sposób przedstawił nam rys historyczny kościoła i odsłonił obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, otoczony licznymi wotami, który jest zasłaniany automatycznie obrazem Chrzest Chrystusa (zasada taka sama jak w Częstochowie czy w Licheniu).

Ostatnim kościołem na trasie II etapu był kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu. Świątynia została wybudowana w 1626 roku, ale parafia jest o wiele najmłodsza, bo została utworzona dopiero w 1976 roku. Ksiądz proboszcz w bardzo jasny, ciekawy i przystępny sposób przedstawił historię tego miejsca i regionu, który ze względów historycznych i etnicznych zasiedleń był bardzo skomplikowany. Około godz. 14.00 zakończyliśmy oficjalnie II etap rajdu, który jak myślę dostarczył nam wielu wrażeń i na długo zostanie w naszej pamięci. Już teraz Zarząd Klubu Turystyki Motorowej "Korbowód" zaprasza na III etap rajdu, który zaplanowany jest na 15 czerwca 2024 roku. Będzie on podsumowaniem wszystkich etapów i wyłoni zwycięzców całego rajdu. Będą wyróżnienia i nagrody.

Komandor Rajdu
Zenon Klorek