rajd rogalin

Antoni Kobza

8 maja 2023
W tych dniach ukazała się długo wyczekiwana nowa książka znanego swarzędzkiego historyka i regionalisty, członka Oddziału PTTK "Meblarz", Kolegi Antoniego Kobzy. Książka nosi tytuł "Polacy i Niemcy, szlachta i włościanie – ziemia swarzędzka w XIX wieku". W poniedziałek 12 czerwca 2023 roku o godz. 18.00 w Bibliotece na os. Czwartaków 1 odbędzie się wieczór autorski, na który serdecznie zapraszamy!

Już sam tytuł wiele mówi o treści książki. Autor wprowadza nas w skomplikowane układy polsko-niemieckich zmagań w czasie "najdłuższej wojny nowoczesnej Europy", jak również w czasach przed nią i po niej.

Poznamy zarówno właścicieli ziemskich jak i bogatych chłopów, Polaków i Niemców, w tym ciekawą historię rodów Sarrazinów i Ludendorffów. Miłośnicy sensacji towarzyskich znajdą w książce ciekawe informacje o mezaliansach w familiach właścicieli ziemskich tamtych lat. Zwolennicy teorii głoszącej, że mniejszym grzechem jest myślenie w karczmie o kościele niż w kościele o karczmie znajdą w pracy arcyciekawy rozdział o karczmach, gościńcach i oberżach w okolicach Swarzędza i przy głównych szlakach komunikacyjnych przebiegających przez nasz teren.

Konkurencję samą dla siebie stanowi wykaz mieszkańców ziemi swarzędzkiej (bez Swarzędza) wymienionych w opracowaniach i źródłach z XIX wieku a zamieszkałych w trzydziestu jeden miejscowościach. Wielu czytelników znajdzie tam informację o swoich przodkach i ich działalności. Choćby tylko z tego jednego powodu książka Antoniego Kobzy powinna znaleźć się w bibliotece każdego swarzędzanina, każdego, kto interesuje się historią naszej "małej ojczyzny".

Obok wyżej wymienionych "plusów" książka ma niestety jeden "minus", i to poważny – gdy zacznie się ją czytać, zapomina się o innych sprawach! Ale może to i dobrze? Uprzedzając pytania informujemy, że książkę Kolegi Antoniego można nabyć w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki przy ul. Bramkowej 6 lub w Bibliotece na os. Czwartaków 1.

Warto i trzeba się pospieszyć z jej nabyciem, bo nakład pierwszego wydania to tylko 300 egzemplarzy.

antoni kobza